SIRLI CAM

SIRLI CAM

Bundan önceki yazımızda eğer bu alemde bir müşkil ile uğraşacaksan, bir şeyi dert edineceksen, oturup kafa yoracağın bir şey varsa o da kim olduğundur demiştik. Oturup uzun uzun üzerinde düşünülmesi gereken en asıl müşkil ben kimim, ederim ne? Makbul birisi miyim, yoksa şakilerden miyim sorusuna cevap aramak gerekir demiştik.

Herhalde takdir edersiniz ki, bir şeyin ederinin ne olduğu ancak bir tartıyla ölçülür. Nasıl göründüğü ve neye benzediği aynaya bakarak anlaşılır. Altın mihenge vurulunca ayarı belli olur.

Ben kimim, ederim ne, ayarım kaç acaba diye merak edenlerimize ayna olsun, tartı olsun diye bundan önce nice eserler yazılmış nice ölçüler ortaya konmuştur. Bizim en temel ölçümüz Kur’an ve Peygamber sav in sünnetidir. Zaten yazılanlar da bizi bu aynaya bakmaya götürmek içindir. Bahsi geçen kadim eserlerin hepsi de Vahiy aynasına nasıl bakılırın ölçülerini ortaya koymak için yazılmışlardır.

Elbette çok önemli eserler olmakla birlikte bunların zaman zaman güncellenmesi gereği de ortadadır. Biz de bu düşünceden yola çıkarak Hz Mevlana’nın Mesnevisini güncellemeye çalışıyoruz biliyorsunuz.

Bu hafta içinde bu amaçla oluşturduğum yeni bir kitabım yayınlandı. Size onun haberini ve müjdesini vermek isterim. “SIRLI CAM”. Adından da anlaşılacağı gibi ayna metaforu üzerine tasarlanıp nasıl göründüğümüzü bize göstersin diye derlenmiş bir eser. Daha çok Mesnevi’nin beşinci cildinden alıntılanan kısa hikayelerden ayna yaptık kendimize bu kitapta. Bugüne dair çeşitli kavramları irdeleyip ana kaynaklara atıflar yaptık. Konu sonlarına eklediğimiz kısa sorularla da kendimizi test edelim istedik. Her konu dua ve niyazlarla sonlandırıldı.

Bildiğiniz üzere Hz Mevlana’nın düşüncelerinin terapötik bir kuram olduğunu ve bu manada, yaşadığımız hayatın karanlık girdaplarını aydınlatacak ipuçları içerdiğini iddia ede gelmedeyiz. Bu kitapta da daha önce yayınlanmış diğer kitaplarımda da olduğu gibi bu iddiamızı güçlendirecek yeni önermelerle karşınızdayız.

Bundan sonrasını kitap söylesin size.

İyi okumalar o zaman.

Düşünce ve dualarınızda yer alabilmek dileğiyle.